قرصهای جلوگیری از بارداری : بلارا (belara) و چاریوا (chariva)

 قرص پیشگیری از بارداری بلارا Belara®   و چاریوا ، حاوی Chlormadinone استات، مشتق شده از پروژسترون طبیعی با خواص آنتی آندروژنیک  و دوز پایینی از اتینیل استرادیول هستند.

قرص بلارا شامل 21 قرص با میزان استروژن برابر با قرص LD می باشد. اما تفاوت اصلی آن در نوع و میزان پروژسترون می‌باشد. قرص بلارا و قرص چاریوا ،  شامل 2 میلی‌گرم کلرمادیون (که یک نوع پرویژسترون طبیعی است) می باشد ، که البته،  نوعی پیش ساز پروژسترون میباشد و در بدن به پروژستین تبدیل میشود و از لحاظ افزایش وزن کمترین تاثیر را نسبت به سایر کنتراسپتیوهای خوراکی دارد. 

 

مزایای قرص بلارا ( قرص چاریوا)

 • میزان اثر بخشی بسیار بالا 
 • عدم افزایش وزن (حتی در مصارف طولانی مدت)
 • کاهش دردهای پریود
 • کمترین تاثیر ممکن بر خلق و خو
 • عدم تاثیر منفی بر میل جنسی 
 • بهبود وضعیت پوست و مو (بدلیل خواص ضد آندروژنی )

 

مزایای قرص بلارا - عوارض مصرف قرص بلارا

تفاوت بلارا با قرصهای نسل اول ؟ 

قرص های ضد بارداری قدیمی (نسل اول )، دارای عوارض ثابت شده ای مثل آکنه ، افزایش وزن و ....بودند . این عوارض ، مربوط به نوع پروژسترون آنها بود. در قرصهای نسل جدید، سعی شده روی این نکته کار شود. 

پروژستروژن استفاده شده در بلارا  و چاریوا ،  (chlormadinone (CMA استات است. این پروژسترون ، دارای خواص ضد آندروژنی متوسط  است که که یک مزیت برای  پوست و مو باشد . خصوصا در زنانی که از پوست و موی خیلی چرب رنج می‌برند . 

از طرفی، افزایش وزن یکی از مشکلات  زنانی است که قرص های ضد بارداری استفاده می کنند . فقدان هر گونه افزایش وزن قابل توجهی در هنگام مصرف Belara®، در تحقیقات بالینی نشان داده شده است.چون کلرمادینون، یک پروژستینوژن (پیش ساز پروژسترون) و در بدن تبدیل به پروژستین می‌شود. این دارو دارای کمترین اثر روی افزایش وزن در بین داروهای  ضدبارداری است (تمام قرص های ضدبارداری به خاطر جزء پروژستینی،  باعث افزایش وزن می‌شوند، اما دزوژسترل و لوونورژسترل این اثر را افزایش می‌دهند.)


موارد منع مصرف و احتیاط بلارا  (چاریوا) : 

 •  وجود لخته‌های خونی در شریان یا ورید (حملات قلبی، تروسبوزیس وریدهای عمقی ـ آمبولی ریوی) اختلالات سنیم انعقادی
 • بارداری و شیردهی (6 ماه اول )
 • بیماریهای : فشارخون - دیابت - بیماری کبد و صفرا - تومورهای بدخیم 
 • میگرن با علایم عصبی
 • خونریزیهای نامنظم که هنوز علتشان مشخص نشده و ..

نحوه مصرف قرص بلارا یا چاریوا :

هر بسته بلارا حاوی 21 قرص می‌باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد. در صورتیکه در دوره‌های قبل، نوع دیگر ضدبارداری را دریافت کرده‌اید. می‌توانید مصرف قرص جلوگیری از بارداری بلارا را آغاز کنید.

قرص‌های جلوگیری از بارداری بلارا را نباید بجوید.

برای افزایش کارایی، قرص های بلارا باید به طور منظم در هر 24 ساعت مصرف شود.
پس از مصرف آخرین قرص بلارا ، برای یک دوره هفت روزه، نباید قرص ها مصرف شود.
 4 – 2 روز پس از مصرف آخرین قرص بلارا، خونریزی اتفاق می افتد. پس از 7 روز، مصرف قرص را باید ادامه داد.

عوارض جانبی (احتمالی) مصرف قرص جلوگیری از بارداری بلارا ( چاریوا) :

 • لکه بینی:  لکه بینی در ابتدای دوره مصرف بلارا رخ می‌دهد. در چنین مواردی باید، عموماً مصرف بلارا را ادامه داد. در صورت مشاهده لکه‌بینی شدید مشابه با خونریزی های نرمال دوره پریود حتماً با پزشک مشورت نمائید.
 • عوارض گوارشی:  تهوع، دردهای معده، مشکلات معده ـ روده‌ای
 • عوارض دستگاه تناسلی: احساس سفتی پستان، درد در قسمت تحتانی شکم، التهاب واژن،عفونت‌های قارچی دستگاه ژنیتال، بزرگی پستان، سندروم پیش از قاعدگی.
 • سیستم عصبی: سر درد، سر گیجه، میگرن، افسردگی، تحریک‌پذیری
 • پوست و چشم: اختلالات بینایی، التهاب ملتحمه، اختلالات پیگمانتاسیون، لکه های قهوه ای روی صورت که در اثر تماس با آفتاب تشدید می‌شود، خشکی پوست، واکنش‌های حساسیتی پوست، خارش و آکنه زودگذر، ریزش مو، درماتیت، تشدید پسوریازیس.
 • بیماریهای عروقی: کلاپس قلبی ـ عروقی، افزایش فشار خون
 • سایر مواردک دردهای عضلانی، خستگی، احساس سنگینی در پا و تجمع آب در بافت ها، تغییر در وزن و اشتها، اختلالات جنسی، تعریق، افزایش ریسک ترومبوآمبولی.

تداخلات دارویی (در هنگام مصرف قرص بلارا - چاریوا ):

ترکیباتی که باعث کاهش سریع هورمون‌های استروئیدی می‌شوند، اثر کنتراسپتیوی بلارا، را تحت تأثیر قرار می‌دهند مانند باربیتوراتها، ریفامپین، گریزوفلوین، فنیل بوتازون، داروهای ضد صرع (باربکسالون، کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و همچنین مصرف آنتی بیوتیک‌هایی مثل آمپی‌سیلین، تتراسیکلین که باعث تغییر فلور روده می‌شوند، میزان فعالیت بلارا، را کاهش می‌دهد.

مصرف قرص بلارا (یا چاریوا) در بارداری و شیردهی:

قبل از شروع درمان با قرص بلارا، باید از بارداری پیشگیری کرد. اگر در حین درمان، بارداری رخ داد سریعاً مصرف بلارا را قطع کنید.

مصرف قرص بلارا در شیر دهی باعث کاهش تولید شیر می‌شود. مقدار بسیار کمی از ترکیبات فعال بلارا وارد شیر می‌شوند. بهتر است 6 ماه اول شیردهی از قرص جلوگیری از بارداری بلارا استفاده نکنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی پنج شنبه: صبح ها از 10 الی 12
شنبه الی چهار شنبه: عصر ها از 16 الی 20
تلفن: 88430922-021
بالا