بیماری آدنومیوز

رحم عضوی است گلابی شكل كه از سه لایه تشكیل شده است:

لایه داخلی رحم اندومتر نام دارد كه محل چسبیدن جفت جنین به آن است. لایه بعدی به سمت خارج میومتر نام دارد و لایه خارجی و پوشاننده سروز است. در بخش اندومتر غدد فراوانی وجود دارد و بخش میومتر عضله بیشتری دارد.

آدنومیوز چیست؟

آدنومیوز یك بیماری خوش خیم رحم است كه در آن استروما و غدد اندومتری در داخل میومتر یافت میشوند.این تهاجم اندومتر به میومتر، سبب القای هیپر تروفی (بزرگ شدن) و هیپرپلازی ( افزایش ) میومتر میشود و رحم را به طور منتشر بزرگ میكند.

میزان بروز:

آدنومیوز را تنها میتوان از طریق آزمایش میكروسكوپیك یك نمونه به دست آمده در هنگام هیستركتومی ( برداشتن رحم ) تشخیص داد. به همین دلیل میزان بروز دقیق این اختلال ناشناخته است.به طور كلی چنین بر آورد میشود كه 20% زنان مبتلا به آدنومیوز هستند. 

آدنومیوز با به دنیا آوردن نوزاد در ارتباط است. چنین برآورد شده است كه حداقل 80% زنان مبتلا به این اختلال، افرادی با زایمان های قبلی هستند. آدنومیوز بیشتر از همه در زنان  50 _ 40 ساله سبب به وجود آمدن علایم میشود. 

پاتولوژی:

در حالت تیپیك رحم مبتلا به آدنومیوز قوام خمیری دارد وبه صورت یكدست بزرگ میشود.تقریبا 80% رحمهای دارای آدنومیوز، وزنی بیش از 80 گرم دارند،اما وزن بیش از 200 گرم برای رحمی كه به عنوان تنها روند پاتولوژیك مبتلا به آدنومیوز است، حالتی نامعمول به حساب می آید.

علایم:

همانطور كه قبلا گفته شد آدنومیوز بیشتر ازهمه در زنان 50 _ 40 ساله سبب پیدایش علایم میشود. تقریبا 60% زنان دچار خونریزی غیر طبیعی رحم و 50% زنان دچار هیپر منوره (خونریزی بیش از 8 روز)میشوند و در 25% موارد متروراژی (خونریزی نامنظم) رخ میدهد.

تشخیص:

تنها در 15% موارد آدنومیوز به درستی قبل از عمل تشخیص داده میشود. دو دلیل برای این درصد پایین تشخیصی وجود دارد:

) تعداد زیادی از بیماران كه تنها مبتلا به آدنومیوز هستند و به قولی اكثر آنها علامتی را بروز نمیدهند؛ و 

2 ) آدنومیوز غالبا تحت الشعاع مسائل پاتولوژیك توأم ( مثل لیومیوم و اندومتریوز ) قرار میگیرد. سونوگرافی لگن ممكن است بر این اختلال دلالت داشته باشد اما روشی قطعی برای تشخیص به حساب نمی آید. نقش MRI در تشخیص آدنومیوز تاكنون مشخص نشده است.

درمان:

تنها درمان قطعی برای آدنومیوز، هیستركتومی كامل با یا بدون حفظ تخمدانهاست. پروژستینهای صناعی سود بخش نیستند و ممكن است در واقع میزان درد لگن را در برخی از بیماران افزایش دهند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی پنج شنبه: صبح ها از 10 الی 12
شنبه الی چهار شنبه: عصر ها از 16 الی 20
تلفن: 88430922-021
بالا