سونوگرافی جنین

 

سونوگرافی از جنین می‎تواند در هر زمان از دوران بارداری انجام شود. پزشک‎ ممکن است به دلایل زیر سونوگرافی جنین را انجام دهد:

 

  • تأیید بارداری و محل آن: برخی از رویان‎ها به جای رحم در لوله فالوپ رشد می‎کنند. سونوگرافی می‎تواند به پزشک در تشخیص و کشف حاملگی خارج رحمی ‎کمک کند.

تعیین سن جنین: دانستن سن جنین (از زمان لقاح) به پزشک کمک می‎کند که تاریخ بارداری‎ را مشخص کند و بر اساس این تاریخ در طول بارداری‎ دوره‎های حساس را مشخص نماید.

تشخیص تعداد جنین‎ها: اگر پزشک‎ به بارداری چند قلو مشکوک باشد، سونوگرافی ممکن است برای تأیید این حدس و مشخص نمودن تعداد جنین‎ها صورت بگیرد

ارزیابی رشد جنین: پزشک ممکن است از سونوگرافی استفاده کند تا تعیین کند آیا جنین‎ با روند طبیعی رشد می‎کند یا خیر. سونوگرافی می‎تواند برای کنترل حرکت، تنفس و ضربان قلب جنین مورد استفاده قرار گیرد. تقویم بارداری روند رشد جنین و تغییرات درونی شما را از ابتدای بارداری تا زمان تولد جنین شرح می‌دهد

مشاهده وضعیت جفت و سطح مایع آمینوتیک: جفت، خون حاوی مواد مغذی حیاتی و اکسیژن را در اختیار جنین قرار می‎دهد. زیاد یا کم بودن مایع آمنیوتیک - مایعی که اطراف جنین را در رحم احاطه کرده است – یا مشکلاتی در رابطه با جفت به توجه ویژه پزشکی نیاز خواهد داشت.

شخیص نقوص مادرزادی: سونوگرافی می‎تواند به پزشک این امکان را بدهد تا نقوص مختلف هنگام تولد را تشخیص دهد

کشف نشانه‎ها: اگر خونریزی یا مشکلات دیگری دارید، سونوگرافی می‎تواند به پزشک کمک کند که علل این علائم و مشکلات را تشخیص دهد.

اجرای تست‎های دوران بارداری: پزشک ممکن است از سونوگرافی به عنوان راهنمایی برای قرار دادن سوزن در تست‎های تشخیصی بارداری مانند تست آمینوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی استفاده کند.

تعیین محل و وضعیت قرارگیری جنین قبل از زایمان: درصورتی که وضعیت قرارگیری نوزاد طبیعی نباشد، ممکن است نیاز به عمل سزارین باشد. سونوگرافی جنین تنها برای تعیین جنسیت او سفارش نمی‎شود، بلکه فرصتی برای رفع کنجکاوی والدین نگران به دلیل مسائل پزشکی نیز هست. سونوگرافی به تنهایی به منظور داشتن عکس و ویدئو از جنین سفارش نمی‎شود.

ریسکها

سونوگرافی ضروری برای مادر و جنین ایمن شناخته شده است. محققان هیچ‎گونه مشکل جدی را در اثر سونوگرافی در کودکانی که مادرشان در زمان جنینی آن‎ها مرتب سونوگرافی انجام می‎داده‎اند، مشاهده نکرده‎اند. با این حال، احتیاط هنوز لازم است. انجام سونوگرافی در صورتی که تنها برای جمع آوری عکس‎هایی از جنین باشد، سفارش نمی‎شود.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی پنج شنبه: صبح ها از 10 الی 12
شنبه الی چهار شنبه: عصر ها از 16 الی 20
تلفن: 88430922-021
بالا