هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی برای تشخیص یا درمان مشکلات رحم به کار می‌رود. هیستروسکوپ یک وسیله تلسکوپ مانند باریک است که از طریق واژن وارد رحم می‌شود. این وسیله، تصاویر رحم را به یک صفحه نمایش منتقل می‌کند. ابزارهای دیگری همراه با هیستروسکوپ برای درمان استفاده می‌شوند.

هیستروسکوپی چگونه به کار می‌رود؟

برای کمک به آرامش بیمار ممکن است پیش از عمل به او دارو داده شود. همچنین ممکن است از بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی برای از بین بردن درد استفاده گردد.

هیستروسکوپی ممکن است در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام شود. زمان عمل طوری تنظیم می‌شود که در دوران قاعدگی بیمار نباشد. به منظور راحت‌تر انجام شدن عمل، پزشک شما ممکن است پیش از هیستروسکوپی، دهانه رحم را گشاد کند. همچنین ممکن است در دهانه رحم از دارو یا متسع‌کننده‌های خاص استفاده شود.

هیستروسكوپی روش‌ بسیار خوبی است كه امكان درمان عارضه در همان زمان را به جراح می‌دهد

چرا از هیستروسکوپی استفاده می‌شود؟

یکی از رایج‌ترین کاربردهای هیستروسکوپ، پیدا کردن علت خونریزی غیر طبیعی در رحم است. خونریزی غیر طبیعی می‌تواند به این معنی باشد که دوره‌های قاعدگی، شدیدتر و طولانی‌تر از حالت معمول است یا اینکه تعداد دفعات کمتر یا بیشتری نسبت به حالت معمول اتفاق می‌افتد. خونریزی بین دوره‌های قاعدگی نیز غیر طبیعی است.
هیستروسکوپی در موارد زیر نیز کاربرد دارد:

  • برداشتن بافت‌های زخم (چسبندگی‌) که ممکن است به علت عفونت یا ناشی از عمل جراحی پیشین باشد.
  • تشخیص علت سقط جنین‌های مکرر هنگامی که زن بیش از دو بار سقط جنین متوالی داشته است.
  • برداشت سپتوم (دیواره) داخل رحمی
  • برداشت فیبروم‌های زیر مخاطی
  • برداشت پولیپ‌های داخل رحمی

نحوه انجام هیستروسکوپی:

ابتدا یک اسپکولوم (Speculum) وارد واژن می‌شود سپس هیستروسکوپ به آرامی و از طریق دهانه رحم وارد آن می‌شود. اولین قدم در هیستروسكوپی باز كردن دهانه رحم به كمك یكسری از وسایل گشادكننده است‌. پس از باز شدن مجرای دهانه رحم‌ هیستروسكوپ را كه بصورت یك تلسكوپ نورانی است از دهانه رحم‌ عبور داده و در قسمت تحتانی رحم قرار می‌دهند. سپس یك مایع شفاف‌ مثل هیسكون یا گلیسین یا گاز دی‌اكسید كربن را به كمك وسیله ‌مخصوص به داخل رحم تزریق می‌كنند. این مایع یا گاز حفره رحم را متسع كرده‌، خون و ذرات اضافی را دور كرده و این امكان را برای پزشك‌ فراهم می‌آورد تا مستقیماً ساختمان داخلی رحم را مشاهده نماید.

پزشك بطور سیستماتیك پوشش داخل دهانه رحم‌، پوشش داخلی ‌رحم و سوراخ داخلی لوله‌های رحمی یعنی جایی كه به رحم متّصل ‌می‌شوند را بررسی می‌كند.

برخی از جراحان پس از اتمام هیستروسكوپی یك نمونه كورتاژ (خراشیدن قسمت داخلی حفره رحم‌) بدست آورده و آن را جهت ‌بررسی پاتولوژیكی ارسال می‌كند.

عوارض:

بندرت ممكن است عوارضی بدنبال هیستروسكوپی بوجود آید. دربرخی موارد، ممكن است لوله فالوپ و رحم دچار عفونت شود. گاهی‌اوقات یك سوراخ كوچك در دیواره رحم بوجود می‌آید كه اهمیت‌ زیادی ندارد چون بطور خودبخودی بسته می‌شود. بهتر است در هنگام ‌اعمال بزرگتر هیستروسكوپی به منظور كاهش احتمال سوراخ شدن ‌رحم‌، لاپاراسكوپی هم همزمان انجام شود تا جراح قادر باشد علاوه بر دیدن داخل رحم بر محیط خارجی آن هم احاطه داشته باشد. از دیگر عوارض احتمالی می‌توان به واكنشهای آلرژی و یا خونریزی اشاره‌ نمود.

البته هیستروسكوپی روش‌ بسیار خوبی است كه امكان درمان عارضه در همان زمان را به جراح می‌دهد.

 هیستروسكوپی جراحی‌:

تكنیك هیستروسكوپی هم تا حد هیستروسكوپی جراحی گسترش ‌یافته است‌. به كمك هیستروسكوپی جراحی می‌توانیم موارد غیرطبیعی را كه در ضمن هیستروسكوپی تشخیصی با آن مواجه می‌شویم درمان كنیم‌.

اصول انجام هیستروسكوپی جراحی هم شباهت كامل به ‌هیستروسكوپی تشخیصی دارد با این تفاوت كه وسایل مورد نیاز جراحی‌ مثل قیچی‌ها، گیره‌های بیوپسی‌، وسایل الكتروكوتر و گیره‌های مختلف‌ را بایستی از طریق كانال هیستروسكوپ جراحی وارد رحم كرد. میومهای ‌داخل رحمی‌، چسبندگی‌ها و پولیپ‌ها را می‌توان از داخل رحم درآورد. اختلالات مادرزادی از قبیل دیواره رحم را می‌توان به كمك‌ هیستروسكوپ درمان نمود.

پس از اتمام هیستروسكوپی بیماران دچار یكسری دردهای شكمی ‌مشابه دردهای دوران قاعدگی می‌شوند و همچنین تا چند روز دچار لكه‌بینی خواهند بود. بیمار می‌تواند در عرض ۱ یا ۲ روز پس از عمل‌ فعالیتهای عادی خود را از سر گیرد. از فعالیت جنسی بایستی برای چند روز (حداقل مدتی كه خونریزی ادامه دارد) پرهیز شود.

هیستروسكوپی‌، هسیتروسالپنگوگرافی و سونوگرافی واژینال سه‌عمل مكمل هم هستند كه بواسطه آنها می‌توان از شرایط داخلی حفره ‌رحم اطلاع كسب كرد. پولیپ‌، دیواره رحم و چسبندگیها بصورت «نقص‌در پر شدگی‌» در HSG نمایان می‌گردند. پس بایستی تكنیك رادیولوژی ‌خیلی دقیق باشد. سونوگرافی واژینال یكی از روشهای بسیار مفید در تشخیص میومهای زیرمخاطی است زیرا این ضایعه ممكن است در ضمن‌ هیستروسكوپی یا HSG از نظر مخفی بماند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی پنج شنبه: صبح ها از 10 الی 12
شنبه الی چهار شنبه: عصر ها از 16 الی 20
تلفن: 88430922-021
بالا